Sporta funkcionāri lemj par valsts prēmiju sistēmas pārskatīšanu

Sporta organizāciju  un Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvju vidū šobrīd noris diskusijas par sportistu prēmēšanas sistēmas uzlabošanu. Diskusiju rosināja A. Ostapenko uzvara tenisa sacensībās (Francija, Rolan Garros), kas ir pasaules līmeņa sasniegums, bet formāli neskaitās Eiropas vai pasaules līmeņa sasniegums. Tajā pašā laikā, ņemot vērā tenisa plašo popularitāti pasaulē šāda uzvara Latvijas vārdu popularizē vairāk nekā uzvara kādā no olimpiskajiem sporta veidiem.

Sporta funkcionāri norāda, ka prēmiju lielums Latvijas sporta vidē ir daudz augstāks nekā citās Baltijas vai pat Eiropas valstīs. Diskusiju rezultātā rodas izpratne, ka lielākas prēmijas varētu maksāt tiem sportistiem, kas gūst uzvaras olimpiskajos sporta veidos un mazākas prēmijas vai tikai atzinības tiem, kas uzvar pārējos sporta veidos. Tā, piemēram, neviens autosportists nevar gūt valsts prēmiju, jo auto sporti nav iekļauti kā olimpiskā disciplīna.

Par laimi ielu basketbols – 3×3 formātā ir kļuvis par olimpisko sporta veidu un uzvara pasaules vai Eiropas līmeņa sacensībās var būt par pamatu, lai sportistus prēmētu. Atgādināsim, ka vēl pavisam nesen mūsu strītbola spēlētāji guva uzvaru Eiropā notiekošajās sacensībās, pārspējot visus līdzšinējos favorītus.

Papilds ierobežojumi attiektos arī uz paraolimpisko spēļu uzvarētājiem. Izskan ierosinājums, pusi no prēmijas piešķirt sportistam, bet otru pusi konkrētā sporta organizācija sporta popularizēšanai. Lieki piebilst, ka paraolimpisko spēļu uzvarētājiem prēmijas būtu mazākas nekā parasto sportistu lielajām uzvarām.

Kā izmaiņas ietekmēs jaunatnes sportu?

Diskusijā Latvijas radio sporta funkcionāri norādīja, ka par sasniegumiem jaunatnes sportā prēmijas vajadzētu atcelt. Tā vietā varētu ieviest stipendijas labākajiem sportistiem vai apmaksāt studijas izvēlētā programmā Latvijas augstskolās. Iemesls šādam lēmumam varētu būt nepieciešamība pasargāt jauniešus no treneriem, kas, dzenoties pēc prēmijām, tiecas izspiest jauniešus kā citronus, lai gūtu prēmijas. Pārlieku lielas slodzes rezultātā, jaunieši pēc tam vairs nespēj pilnvērtīgi turpināt sporta gaitas profesionālajā sportā un vēl sabojā veselību. Par šādu praksi gan nav dzirdēts 3×3 ielu basketbolā un ceram, ka tik tālu tas nekad nenonāks. Jauniešiem ir jāsporto prieka pēc, jo, zaudējot prieku, augsti sasniegumi nākotnē nebūs iespējami.